LPAR 2003
Logic for Programming, Aritificial Intelligence and Reasoning

Almaty, Kazakhstan
September 22-26, 2003

Monday, September 22

Session 1: Invited talk
 09:30 - 10:30   Franz Baader  Automata and Tableaux methods for
 Description and Modal Logics
 10:30 - 11:00    Coffee break
Session 2: Type Theories and Logical Frameworks
 11:00 - 11:30   Serge Autexier,
 Carsten Schuermann
 Disproving False Conjectures
 11:30 - 12:00   F.J. Martín-Mateos,
 J.A. Alonso,
 M.J. Hidalgo,
 J.L. Ruiz-Reina.
 A Formal Proof of Dickson's Lemma in ACL2
 12:00 - 12:30   Alberto Ciaffaglione,
 Luigi Liquori,
 Marino Miculan
 Imperative Object-based Calculi in (Co)Inductive Type Theories
 12:30 - 14:00    Lunch
Session 3: invited talk
 14:00 - 15:00   Sergei Goncharov  TBA
Session 4: Verification
 15:00 - 15:30   Robert Nieuwenhuis,
 Albert Oliveras
 Congruence Closure with Integer Offsets
 15:30 - 16:00   Christoph Walther,
 Stephan Schweitzer
 A Machine-Verified Code Generator
 16:00 - 16:30    Coffee break
Session 5: Non-Classical Logics
 16:30 - 17:00   Matthias Baaz,
 Christian Fermueller
 A Translation Characterizing the Constructive
 Content of Classical Theories
 17:00 - 17:30   Sebastian Brandt,
 Anni-Yasmin Turhan,
 Ralf Küsters
 Extensions of Non-standard Inferences to Description
 Logics with Transitive Roles
 17:30 - 18:00   Bernhard Heinemann  Extended Canonicity of Certain Topological
 Properties of Set Spaces
 18:00 - 18:30   Silvio Ghilardi,
 Luigi Santocanale
 Algebraic and Model Theoretic Techniques for
 Fusion Decidability in Modal Logics
  19:00 Welcoming dinner

Tuesday, September 23

Session 6: Invited talk
 09:30 - 10:30   Dexter Kozen  TBA
  Coffee break
Session 7: Rewriting
 11:00 - 11:30   Juergen Giesl,
 Rene Thiemann,
 Peter Schneider-Kamp,
 Stephan Falke
 Improving Dependency Pairs
 11:30 - 12:00   Kumar Neeraj Verma  On Closure under Complementation of Equational
 Tree Automata for Theories
 12:00 - 12:30   Barbara Morawska  Completeness of E-unification with eager Variable Elimination
 12:30 - 14:00    Lunch
Session 8: invited talk
 14:00 - 15:00   Serikjan Badaev  Computable Numberings
Session 9: Temporal Logics and Games
 15:00 - 15:30   Boris Konev,
 Anatoli Degtyarev,
 Michael Fisher
 Handling Equality in Monodic Temporal Resolution
 15:30 - 16:00   Dietmar Berwanger,
 Erich Graedel,
 Stephan Kreutzer
 Once upon a Time in the West -- Determinacy,
 Definability and Complexity of Path Games
 16:00 - 16:30    Coffee break
Session 10: Non-Monotonic Reasoning
 16:30 - 17:00   Davy Van Nieuwenborgh,
 Dirk Vermeir
 Ordered Diagnosis
 17:00 - 17:30   Toshiko Wakaki,
 Katsumi Inoue,
 Chiaki Sakama,
 Katsumi Nitta
 Computing Preferred Answer Sets in Answer Sets Programming
 17:30 - 18:00   Quoc Bao Vo,
 Abhaya Nayak,
 Norman Foo
 A Syntax-Based Approach to Reasoning About Action

Wednesday, September 24

  10:00-18:00 Excursion
  19:00 Conference dinner

Thursday, September 25

Session 11: Invited talk
 09:30 - 10:30   Thomas Wilke  Minimizing automata on infinite words
  Coffee break
Session 12
 11:00 - 11:30   Margarita Korovina  Fixed Points on Continuous Data Types
 11:30 - 12:00   Martin Fränzle,
 Christian Herde
 Efficient SAT Engines for Concise Logics:
 Accelerating Proof Search for Zero-One
 Linear Constraint Systems
 12:00 - 12:30   Thierry Boy de la Tour,
 Mnacho Echenim
 NP-Completeness Results for Deductive
 Problems on Stratified Terms
 12:30 - 14:00    Lunch
Session 13: Automata and Words
 14:00 - 14:30   Dietrich Kuske  Is Cantor's Theorem Automatic?
 14:30 - 15:00   Markus Lohrey  Automatic Structures of Bounded Degree
Session 14: Reasoning with Probabilities
 15:00 - 15:30   Jean-Michel Couvreur,
 Nasser Saheb,
 Grégoire Sutre
 An Optimal Automata Approach to LTL Model
 Checking of Probabilistic Systems
 15:30 - 16:00   Christoph Beierle,
 Gabriele Kern-Isberner
 A Logical Study on Qualitative Default
 Reasoning with Probabilities
 16:00 - 16:30    Coffee break
Session 5: Linear Logic
 16:30 - 17:00   Paola Bruscoli,
 Alessio Guglielmi
 On Structuring Proof Search for First Order Linear Logic
 17:00 - 17:30   Furio Honsell,
 Marina Lenisa,
 Rekha Redamalla
 Strict Geometry of Interaction Graph Models
 17:30 - 18:00   D. Galmiche,
 J.M. Notin
 Connection-Based Proof Construction in
 Non-Commutative Logic
Session 11

Friday, September 26

Workshop